CCTV Kamera Sistemleri

Gece görüşlü kameralar sektörel adı ile IR kameralar aydınlatmanın yetersiz olduğu veya aydınlatma uygulanamayacak alanlarda CCD kameralara gece görüşü tanımak amacı ile tasarlanmıştır. Day-Night (Gündüz Renkli-Gece S/B modu) özelliğine sahip kameralar insan gözünün göremediği Kızılötesi IR ledler ile sadece CCD'nin algılayacağı bir aydınlatma oluşturarak gece görüşü sağlamaktadır. Açık alanda 80 max metre gece görüş özelliği bulunan gece görüşlü ir kamera sistemleri aynı zamanda su geçirmez ip 66 standardında özellikte ayrıca ısıtıcılı ve darbelere dayanıklı modelleri ile çok yönlü kullanıma cevap vermektedir.

 

Gece görüşlü cctv kamera sistemleri aydınlatmanın yeterli olmadığı yerlerde özellikle çevre güvenlik sistemlerinin vazgeçilmez elemanları arasında yerlerini almışlardır. Gece görüşlü cctv kameraların led ömürleri ortalama 50.000 saat tir. Gece görüşlü ir cctv kamera sistemleri gece göüş modunda normal cctv kameralara göre iki kat daha fazla enerjiye ihtiyaç duymakta ve düşük enerji durumunda performansı azalan ir cctv kamera hassas bir voltaj dengesi ile çalışmaktadır. Gece görüşlü cctv kameraların ir aydınlatma sistemleri aydınlatacağı mesafede homojen bir InfraRed performansı sağlaması gerekmekte aksi taktirde görüntünün ortasında parlak aydınlık bir bölge yan taraflarda cctv kameranın göremeyeceği karanlık noktalar oluşması söz konusudur. 

 

Cctv kapalı devre televizyon sistemlerinde her projeye uygun farklı çözümler üretmektedir. Cctv kamera sistemleri ileri teknoloji kullanarak genişlemeye devam etmektedir. Günden güne daha çok eliştirilen CCTV kamera Sistemlerinde, yüksek çözünürlüğe sahip Day & Night  Sihay / beyaz, renkli sabit kameralar, hareketli ve 36 optik zoomlu speed dome kameralar, gizli kameralar, djital kayıt cihazları ile kayıt ve kontrol edilmekte, network ve internet üzerinden uzaktan canlı görüntü izleme veya kayıt izleme yapılabilmektedir. Cctv kamera sistemi, çevre güvenliği, üretim alanlarında personel ve iş akışının izlenmesi, personel güvenliği ve mekan güvenliği sağlamak amacıyla tercih edilmektedir.

  

Neden Alarm Sistemi ?

 

Güvenlik insaonğlunun var oluşundan beri önemli olgulardan biri olmuştur. Güvenlik sistemleri çağımızın teknolojisi olan elektronik teknolojisinin kullanılması ile birlikte sürekli gelişme göstermektedir. Hırsızlık tüm yerleşim yerlerinde en çok korkulan olaylardan biridir. Bu olayların başlangıç anında ilgili birimlerin hemen haberdar edilmesi için ihbar ve alarm sistemleri ne ihtiyaç vardır. Gelişen teknolojinin amacı ise caydırıcı unsurları ile bu olayları en aza indirmek ve olabilecek tehlikeleri önlemektir. Bunun için güvenlik sistemleri kişilerin günlük yaşantılarını bozmayacak şekilde projelendirilir. Elektronik güvenlik sistemleri gelende alarm sistemi adı verilen hırsızlık, yangın ve gaz kaçağı gibi tehlikelere karşı kurulan erken uyarı sistemleridir. Bu tehlikelerin he birine karşı ayrı sistemler kurulduğu gibi hepsini kapsayacak şekilde sistemler de kurulabilmektedir. Güvenlik ve hırsız alarm sistemlerinde algılayıcılar ve dönüştürücüler en önemli rolü oynamaktadır.

 

Alarm  Sistemleri

 

İlk çağlardan bu yana insanlar sürekli korunmak ihtiyacındadırlar. Son yıllarda yaşanan olaylar gösterdi ki soygun ihbar ve alarm sistemleri ne ihtiyaç artarak devam edecektir. Yıllar boyu yoğun çalışmalar sonucunda elde edilmiş sermayenin bir günde kaybedilmesi, insanın aklına dahi getirmek istemediği korkunç bir olaydır. Soygun ihbar, hırsızlık alarm sistemleri olaya caydırıcılık getirmekte, bütün olayları derhal Alarm Haberalma Merkezine bildirmektedir. 

 

Alarm Haber Alma Merkezi olayın doğruluk testini yaptıktan sonra ilgililere haber vererek; jandarma, polis, itfaiye, ve işyeri sahipleri'ne ihbar ederek gereken önlemlerin hızla alınmasını sağlamaktadır. Böylece riskleri en aza indirmek mümkün olmaktadır. Güvenlik, soygun ihbar, alarm sistemi, hırsız alarm sistemleri ile ilgili bütün bilgileri burada anlatmak mümkün değildir. İhtiyacınızı bize bildirin, ücretsiz keşif ve proje hizmetlerimizden yararlanın.

 

Daha detaylı bilgi alın. Unutmayın güvenliğiniz önemlidir.

 

Akıllı Alarm Sistemi Nedir?

 

Kedi, köpek gibi evinizde beslediğiniz evcil hayvanları algılamayan, dolayısıyla yanlış alarm vermeyen sistemlerdir. Evlerinde evcil hayvan barındıranların tercih edeceği akıllı alarm sistemi farklı ağırlıkta hayvanlar için ayrı üniteler içerdiğinden, istediğiniz ayar ile olası yanlış alarmları önler.

 

Alarmlı Güvenlik Sistemi evimi nasıl korur?

 

Herhangi bir sebepten dolayı evinizde ya da işyerinizde alarm çalmaya başlarsa, sinyali alan alarm haber alma merkezi derhal durumu 24 saat iletişim halinde oldukları emniyet birimlerine ve yetkililerine bildirirler.

 

Alarm haber alma merkezinin diğer fonksiyonları nelerdir?

 

Alarm haber alma merkezi, kurulu güvenlik sistemlerinden gelen alarmlardan başka elektrik kesintisi, telefon hattı arızası, akü arızası, pır dedektör arızası gibi oluşabilecek tüm arızaları ve sirenlerin hala çalıp çalmadığı, alarm sisteminizin saat kaçta kurulduğu, hangi bölgeden kaç defa alarm geldiği gibi detayları da emniyet yetkilileri ile paylaşarak çıkan sorunların giderilmesinde çözüm üretirler.

 

Alarm Sistemi Nasıl Çalışıyor?

 

Öncelikle mekana özgü alarm sisteminin kurulması için uzman kişilerden oluşan Lider Güvenlik keşif ekipleri mekana gidiyor. Bu keşif neticesine göre, mekanın risk analizi ve güvenlik ihtiyacı belirleniyor. Keşif esnasında mekanda yaşayan kişilerin yaşam senaryoları göz önünde bulundurularak yaşayan kişi sayısı , evcil hayvan olup olmadığı gibi tüm unsurlar inceleniyor. Akabinde bu yaşam senaryosuna göre projelendirme yapılıyor. Burada amaç, alarm sistemini kurarken kişilerin yaşam alanlarını ve özgürlüklerini kısıtlamadan onlara güvenli bir yaşam alanı sağlamak. Projelendirme sonrasında gerekli ekipmanlar hazırlanıyor ve montaj ekipleri giderek montajı gerçekleştirip , sistemin Lider Güvenlik Alarm Merkezi'ne bağlantısı yapılıyor. Hareket detektörleri ve manyetik kontaklar , mekan içindeki her türlü hareketi algılama yeteneğine sahip bulunuyor. Alarm Sistemi içerisindeki diğer detektörler ise duman, gaz sızıntısı gibi tehlikeleri saptıyor. Panik butonu ise herhangi bir tehlikenin ya da acil bir durumun hızlı bir şekilde Lider güvenlik Alarm Merkezine iletilebilmesine olanak tanıyor. 24 saat hizmet veren Lider Alarm Merkezi, daha önce sistem sahibinden aldığı talimata göre sistem sahibini, güvenlik güçlerini veya her ikisini birden arıyor ve kısa bir süre içinde olaya müdahale edilmesini sağlıyor. Ayrıca sisteme istenirse eklenebilecek gaz ve duman detektörleri ile gaz kaçağı ve yangın tehlikeleri de tespit edilip gerekli yönlendirmeler yapılabiliyor. Bunlara ek olarak, panele bağlanan ev otomasyon modülleri sayesinde yangın durumunda, doğalgaz ve elektriklerin otomatik olarak kesilmesi ya da soygun ihbar alarmında bahçe kapısı ve kepenklerin kilitlenmesi mümkün olabiliyor. Alarm sistemleri birçok tehdide karşı önleyeci bir etken olmalarının yanı sıra , konfor lu bir yaşam içinde kullanıcıya farklı bir imkanlar sunuyor. Alarm sistemi panellerine bağlanan ev otomasyon modülleri ile evde bulunan tüm elektronik cihazlar tek bir panel üzerinden kontrol edilebiliyor. Alarm sistemini kontrol eden şifre panelinden , uzaktan kumandadan hatta evin dışındayken cep telefonu ile evin ışıkları yakılabiliyor, kombi yada klima çalıştırılabiliyor.

 

Kablosuz Alarm Sistemleri ile Kablolara veda Edin

 

Evleri keyifle yaşanabilir kılan en önemli faktörlerden biri, dekorasyona gösterilen özendir. Işıklandırma , dekoratif ürünler ve renkler bir mekanı olduğundan çok daha güzel bir hale getirir. Özenle yapılan dekorasyon sonra ise estetik görünümü bozmamak için kablolu cihazların seçiminde çok hassas davranılır. Mümkünse kablosuz alarm sistemi ürünler tercih edilir. Çünkü bu tip cihazların kabloları evde estetik olmayan bir görüntü sergileyebilir. Yakın bir zamana kadar alarm güvenlik sistemleri nin montajında da tüm elektronik cihazlarda olduğu gibi kablo kullanıyordu. Ancak geliştirilen kablosuz alarm teknolojileri sayesinde alarm sistemlerinde kablo kullanımı bir zorunluluk olmaktan çıktı. Evinize alarm sistemi taktırmak istiyorsunuz fakat kablo kirliliğinden hoşlanmıyorsanız, Lider'in kablosuz güvenlik sistemleri tam size göre. Ev ve işyerinizdeki yaşam senaryonuza göre uygun olarak yerleştirilen Lider alarm sisteminin hem kablolu hem de kablosuz seçenekleri bulunuyor. Kablosuz alarm sistemleri evde kablo kalabalığından hoşlanmayan kişiler tarafından büyük ilgi görüyor. Kablosuz alarm sistemlerinde alarm paneli ile detektörler ve manyetik kontaklar arasındaki veri alışverişi RF sinyaller aracılığı ile gerçekleştiriliyor. Böylece alarm sistemlerindeki kablo sorunu ortadan kaldırarak yaşam alanlarının dekorasyonu korunmuş oluyor.

 

Alarm Sistemi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 

Güvenlik hizmeti alacağınız firmanın, gelen sinyali inceleyip gerekli yönlerdirmeyi yapacak uzmanlardan oluşan ve 7 gün 24 saat aktif olarak hizmet veren bir alarm merkezi olup olmadığını kontrol edin . Satış sonrası destek ve teknik servis hizmetlerinde, müşteri odaklı hizmet verebilecek altyapısı ve insan kaynağı olup olmadığına dikkat edin. Kullanılan ekipmanların uluslar arası elektronik standarlarına uygun olup olmadığını kontrol edin. Alarm sistemi ürünlerinin ve ekipmanlarının yedek parça ve yetkili servis ve yerinde bakım garantisi olduğunu araştırın. Kullanılacak Alarm sistemini sensörleri yetkili bir danışman ile beraber oluşturun . Böylece Alarm sistemleri ve güvenlik sisteminden en iyi verim almanız ve yanlış alarmları en aza indirmiş olursunuz. Sensörlerin montaj ve tasarımı güvenlik sistemi konusunda eğtimli ve uzman ekipler kişiler tarafından tesis edilmiş olduğundan emin olun. Alarm sistemi ile ilgili bölge tanımlamaları ve alarm sisteminin kullanıcı şifreleri gibi programların eğitimini eksiksiz bir şekilde öğreten konusunda tecrübeli ve uzman firmaları tercih ediniz.

 

Hırsızlara karşı alınan yetersiz güvenlik önlemleri

 

Çelik Kapı İle Alınan Önlemler :

 

Hırsızlar çelik kapıları değişik yöntemlerle açabiliryor veya çelik kapı dışında olan balkon veya pencere gibi bölgelerden giriş yapabilir.

 

Demir Dograma İle Önlem :

 

Balkonlara yapılan demir doğramalar balkon kapı alanlarında kilit kullanılmaktadır, Hırsızlar bu kilitleri rahatlıkla kırabilir veya açabilir.

 

Fiziksel önlemler, çelik kapı ve ferforje demir doğrama gibi önlemler yüksek maliyetinin yanı sıra görüntü kirliliği yaratmaktadır. Alarm merkezine bağlı bir alarm sistemi, Fiziksel önlemlerden daha ekonomik ve güvenilir, cazip, bir seçim haline gelmektedir

 

  

DVR Kayıt   Sistemleri

Dvr Kayıt Cihazı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz :

Digital kayıt cihazı, canlı ve görüntüler izlenirken aynı anda tüm kameraları kayıt etmeye devam etmeli ve yine aynı şekilde network üzerinden bağlanan kullanıcılar canlı görüntüleri, kayıtlı görüntüleri izlenirken veya arama yaparken cihaz kesintisiz kayıt yapmaya devam etmelidir. Son kullanıcılar için çok bilinmeyenli denklem özelliğinde olan djital kayıt cihazı seçimi kapalı devre kamera sistemin en önemli parçası olması nedeniyle, minimum gereksinimleri karşılayabilecek yapıda olmalı ve en önemlisi endüstriyel tanımlamalarına uyan bir cihaz olmalıdır.

 

 

Kamera sistemine yapılan yatırımın amacı, istenmeyen bir durumun meydana gelmesi halinde, bu olaya ait görüntülerin incelenmesi, görüntülerden sonuca varılabilmesi amacını taşır. İhtiyaç halinde iyi bir sonuç elde edebilmek kameralar kadar sistemin merkezini oluşturan dijital kayıt cihazları da büyük önem taşımaktadır.

 


Dvr kayıt Sistemi Özellikleri

 

Bu tarz bir cihaz için minumum gereksinimler ;  

Dijital kayıt cihazı, bilgisayar tabanlı olmamalıdır. Cihaz ile birlikte bilgisayar klavyesi,mouse veya bilgisayar monitörü kullanılmamalıdır. Dijital kayıt için üretilmiş, endüstriyel tip, yazılım olarak dış etkilere kapalı, üreticinin standart üretimi olan cihaz olmalıdır. Cihaz bütünleşik yapıda -multiplexer - veya benzeri sayısal cihazlara ihtiyac duymadan kendi başına çalışabilen bütünleşik bir yapıda olmalıdır. Cihazın kontrolü kendisine özel bir klavye yardımı ile yapılabilmelidir. Bu kalvye ile yapılabilen özellikler yazılım üzerinden de mümkün olabilmeli, temel fonksiyonlar cihaz üzerinden de kullanılabilmelidir. Cihaz network üzerinden başka bilgisayarlardan kullanımı mümkün olmalıdır. Cihazın standart kapasitesi dışında harici olarak bağlanabilecek yedekleme üniteleri ile kapasitenin arttırılabilmesi mümkün olabilmelidir. Böylece cihaz üzerinde daha uzun süreli arşiv görüntüsünü depolamak mümkün mümkün olabilecektir. Dijital kayıt cihazı ,canlı ve kayıtlı görüntüler izlenirken aynı anda tüm kameraları kayıt etmeye devam etmeli yine aynı şekilde network üzerinden bağlanan kullanıcılar canlı görüntüleri, kayıtlı görüntüleri izlerken veya arama yaparken cihaz kesintisiz kayıt yapmaya devam etmelidir. Kayıt cihazına bağlı hareketli kameraların tüm fonksiyonlarının kontrolü merkezi kumanda ünitesinden yapılabilmelidir. Hareketli kamera ile dijital kayıt cihazı arasında sadece koaksiyonel kablo ile görüntü ve bilgi iletişimi sağlanabilmelidir. Kayıt cihazı üzerinde bütünleşik yapıda DVD/CD yazıcı ünitesi olmalıdır. Böylece istenilen görüntülerin sistemin olmadığı bilgisayarlara taşınması mümkün olabilecektir. Ayrıca önemli ve saklanması gereken görüntülerin arşivlenmesi içinde kullanılabilecektir. 

Sistemin 2 ayrı formatta kopyalama yapması tavsiye edilir ; 1- Tüm bilgisayarlarda oynatılabilen avi formatında 2- Delil olarak kullanılabilen, içerisinde doğrulama kodları içeren ve yalnızca özel izleme proğramı ile açılabilen format. DVD ve CD ye izleme yazılımı cihaz tarafından otomatik yüklenmelidir. Kullanıcılar sınırlanabilmeli ve yetki seviyelerine göre cihazı kullanmaları sağlanabilmelidir. Tüm fonksiyonları kullanabilen yetkide kullanıcılar olabileceği gibi sadece izleme yapabilen hiçbir parametreyi değiştiremeyen kullanıcıların yaratılmasına cihaz izin vermelidir. Böylece sistemin sağlıklı işlemesi sağlanabilecektir. Sistem, aşağıdaki iki kayıt modunu sağlayabilmelidir. 1-Disk dolana kadar sürekli olarak kayıt yapmalı ve en eski tarihli kayıttan itibaren silerek kayıtları yazmaya devam etmelidir. Yeni kayıtların tekrar üstüne yazma koruması istenirse sağlanabilmelidir. Böylece saklanmak istenen görüntüler disküzerinde de korunabilmektedir. 2- Diske yapılan kayıtlar, disk doldurmak üzere iken sesli uyarı sinyali üretebilmelidir. Kayıt cihazına bağlı hareketli kameraların tüm fonksiyonlarının kontrolü merkezin kumanda ünitesinden yapılabilmelidir. Hareketli kamera ile dijital kayıt cihazı arasında sadece koaksiyel kablo ile görüntülü bilgi iletişimi sağlanabilmelidir. Disk dolunca kayıt durmalı , ana monitöre disk dolu alarmı gösterilerek ve sesli alarm verebilmelidir. Eski kayıtlar daha sonra kullanıcı tarafından siline bilmelidir. Böylece diskte bulunan arşif görüntüleri yönetimin kullanıcıya bırakılmış olacaktır. Cihazın iki adet monitör çıkışı olmalıdır. 

Birinci monitör çıkışı : Bu çıkış , canlı kamera görüntüleri veya kayıtlarını , tam , dörde bolünmüş veya çoklu görüntürelinin gösteren kompozit video sinyali çıkışı vermelidir. Bu monitör,menü,durum mesajları,olaylar ve alarmları ve video akıp uyarılarını da gösterebilmelidir. İkinci monitör çıkışı ikinci bir kompozit monitör çıkışı,aymı zamanda, alarm ve haraket tespit edilmiş kamera görüntülerini da gösterebilmelidir. Birden fazla alarm veya haraket görüntüsü gelemesi durumunda bunları sıra ile ekrana getirebilmelidir. Tüm resim kayıtları içlerine gizlenmiş şifrelerin bir kod içermelidir. Her bir bağlanmış kamera için saniyedeki resim sayısı ve resim kalitesi ayrı ayrı ayarlanabilir olmalıdır. Dijital kayıt cihazı hareketli kameraların kontrol için bi- bahse kontrol çıkışlarına sahip olmalıdır.Kayıt cihazı, çıkışındaki görüntü minimum x4 dijital zoom yapabilmelidir. Kaydedici cihazların kendi kayıt kapasitelerine ek olarak , genişletme harici bir SCSI çıkışı bulumalıdır. Bu çıkış vasıtasıyla aynı marka HD dizilerine veya yüksek kapasiteli RAİD HD yedekleme cihazlarına kayıt yapılabilecektir. Kaydedicide RS 232 çıkışı bulunmalıdır. Buhaberleşme çıkışı, cihazın yazılımını yenilenmesi vetya servis amacıyla kullnılabilecektir.Kaydedici, video giriş sinyalini kaybını göstermek için video yok algılamasına sahip olmalıdır. Dijital kayıt cihazı , herhangi bir kamera için resmi üzerinde, kullanıcı tarafından belirlenen alanlarda ve hassasiyetine hareket algılama özelliğine sahip olmalıdır. Aynı zamanda hareketin algılaması ile kameraların kayıt konfigürasyonu aynı anda değişebilmelidir. 

Hareket algılaması sayesinde monitöre atanacak alarm görüntüsü operatörünün dikkatini çekecek ve sistemin efektif kulana bilmesini sağlayacaktır. Hareket algılama ile kayıt yapılıyor ise 30 saniye öncesinin alarm kayıtlarının da sistem tarafından tutuluyor olması faydalı olacaktır. Dijital kayıt cihazının , kamera giriş sayısı kadar alarm girişi ve alarm çıkışılarına sahip olmalıdır. Bir sistem içerisinde birden fazla dijital kayıt cihazı olması durumda cihazlar birbirleri ile bütünleşip ve bağlı çalışabilmelidir. Tek bir konumda ile kontrol imkanına başka bir cihaza ihtiyaç olmadan -sahip olmalıdır. Böylece operatör için kullanım kolaylığı sağlanabilecektir. Cihazın üzerinde Ethernet cıkışı olmalı böylece, cihazın network üzerinden erişebilecektir. Kayıt cihazının network çıkışı 1-100Mb arasında ayarlanabilir olmalıdır. Bu sayede, network sisteminde kaplayacağı bant genişliği network yüküne göre ayarlanabilecektir. Cihaza uzaktan kendi yazılımı veya internet Explorer üzerinden erişmek mümkün olmalıdır. Böylece yazılımdan bağımsız olarakta sisteme ulaşmak mümkün olabilmelidir.